OPIS
PRODUKTU
CZYTANIE SCHEMAT ELEKTRYCZNY SAMOCHODU
Poradnik serwisowy. Kompendium praktycznej wiedzy warsztatowej
Naprawiając część elektryczną w samochodzie, musimy umieć czytać schematy. Jest to nasze podstawowe źródło informacji. Schematy możemy mieć na płytach CD i ten sposób jest najbardziej obecnie preferowany, albo na papierze w formie skoroszytów. Pomimo posiadania schematów, musimy jeszcze posiąść sztukę posługiwania się tymi informacjami. W wielu dużych serwisach, wyposażonych w komputery, schematy za każdym razem są drukowane. Wtedy osoba posługująca się nimi, może pobudzić lub nawet zniszczyć wydrukowane kartki, bo i tak na koniec pracy zostaną wyrzucone do kosza. Drugim sposobem jest otwieranie książki w pobliżu samochodu. Wtedy musimy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zabrudzony schemat staje się nieczytelny i bezużyteczny. Niektórzy, każdą kartkę wkładają w folię, zapobiegając tym samym szybkiemu zużyciu się. Jest jeszcze jeden sposób, niestety rzadko spotykany, polegający na gromadzeniu nie tylko schematów, ale i dokumentowania własnych doświadczeń. Wydrukowane schematy z komputera nie są wyrzucone, ale uzupełniane o wiadomości zdobyte podczas naprawy samochodu. Tak samo do skoroszytów ze schematami dokładamy swoje kartki ze starannie wykonanymi opisami. Wykonywanie tych czynności przynosi podwójnie korzyści. Po pierwsze, nauka polega na powtarzaniu, a sam fakt zapisywania jest powtarzaniem. Po drugie, po kilku miesiącach lub kilku latach bez trudu odtworzymy sytuację i przypomniane wiadomości na pewno ułatwią i przyspieszą naszą pracę.
Spis treści :
1. Wstęp
(…)Coraz tańsze są skanery, czyli przyrządy diagnostyczne służące przede wszystkim do komunikacji ze sterownikiem w samochodzie. Te najdroższe, produkowane przez firmy Bosch, Gutmann, oprócz komunikacji zapewniają niejako całe biuro w jednym urządzeniu, a więc schematy połączeń i opisy usterek (…)
2. Ogólnie o schematach
(…)Najprostszą formą naprawy instalacji elektrycznej jest wymiana uszkodzonego przewodu, wtyczki, czy złącza na taką samą część. Powinno się zachować nie tylko kolory przewodów, ale również wtyczek (…)
3. Spojrzenie fotograficzne
(…)Są zawody, w których wymagana jest umiejętność tzw. spojrzenia fotograficznego. Polega to na zapamiętaniu obrazów, sytuacji, zdarzeń, które widzimy i umiejętności późniejszego „odtworzenia” w wyobraźni (…)
4. Charakterystyka napięcia
(…)W samochodzie pojawiają się różne napięcie dodatnie. Tak mówiąc, mamy na myśli napięcie dodatnie względem nadwozia samochodu, czyli względem minusa akumulatora (…)
5. Sygnały
(…)Schematy informują nas o dwóch najważniejszych rzeczach w elektryce samochodowej. Po pierwsze, o zasilaniu, czyli dostarczaniu energii elektrycznej, i po drugie - o drodze przepływu sygnałów, czyli jak i którędy przekazywane są informacje (…)
6. Sieci informatyczne
(…)Samochód staje się coraz bardziej zespołem naczyń połączonych. Tak można powiedzieć, mając na myśli układy elektroniczne połączone magistralą danych. Samo pojęcie jest wzięte z informatyki, ale rzeczywiście we współczesnym samochodzie mamy z nią coraz więcej do
czynienia.
7. Kody/kolory przewodów
(…)Przydatne numery (oznaczenia w technice motoryzacyjnej) dla każdego elektryka, a także
mechanika samochodowego. Zgodnie z normami, powinny je stosować wszystkie firmy z branży
przemysłu motoryzacyjnego. Ale nie zawsze tak jest. Nauczenie się tych numerków i stosowanie
na co dzień w pracy przynosi natychmiastowe korzyści, jednoznaczność własnych notatek, brak
niedomówień z pracownikami i wyraźne zwiększenie szybkości naprawy samochodu (…)
8. Ford
(…)Przykładem bardzo dobrze oznakowanych schematów elektrycznych, logicznie uporządkowanych i zawierających dużo informacji, są schematy Forda (…)
9. Japońskie i amerykańskie
(…)Japończycy i Amerykanie stosują schematy bardziej plastyczne, opisowe, działające na wyobraźnię. Zamiast niemieckiej dokładności, chodzi im o to, aby użytkownik mógł wiele rzeczy domyślać się sam (…)
10. Opel
(…)Istotą budowania schematów elektrycznych samochodów niemieckich jest przepływ prądu od plusa do minusa(…)
11. Volvo
(…)Każdy producent ma swoją filozofię rysowania schematów elektrycznych. Jest to związane z pewnymi tradycjami w danej wytwórni samochodów. Schematy Volvo uczą myślenia przestrzennego (…)
12. VW
(…)Typowym przykładem niemieckich schematów elektrycznych jest oczywiście schemat
Volkswagena. Od wielu lat schematy rysowane są w ten sam sposób, co ułatwia pracownikom serwisów naprawczych posługiwanie się nimi (…)
13. Zakończenie
Seria Poradnik serwisowy swoją zawartością stanowi kompendium praktycznej, a zarazem nowoczesnej wiedzy warsztatowej. Artykuły o charakterze przeglądowym i szkoleniowym, przygotowane przez znanych już z Auto Moto Serwisu autorów, poruszają zagadnienia z następujących działów:
· elektronika
· elektryka
· diagnostyka
· technologia napraw mechanicznych
· lakiernictwo i blacharstwo
Artykuły zawierają:
· wiele praktycznych informacji z dziedziny budowy i eksploatacji samochodów,
· opisy spotykanych w samochodach rozwiązań technicznych, oparte na unikalnych materiałach fabrycznych i literaturze zagranicznej,
· technologie napraw najnowocześniejszych układów,
· porady ekspertów z branży,
· prezentowanie zagadnień budowlanych i technologicznych, związanych z projektowaniem, wyposażaniem i modernizowaniem warsztatów,
· omówienie zagadnień prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
PŁATNOŚĆ
I WYSYŁKA
PŁATNOŚĆ I WYSYŁKA TOWARU
W chwili obecnej Klient ma do wyboru następujące formy płatności oraz opcje dostawy:
- Przesyłka krajowa
- Przedpłata na konto Płatność można dokonać wpłacając bądź przelewając pieniądze na nasze konto w mBank. Wybierając tę opcję do ceny towaru, należy doliczyć 11,00 PLN tytułem kosztów wysyłki.
- Przesyłka pobraniowa Zapłata za zakupiony towar następuje przy odbiorze przesyłki (u listonosza). W tym przypadku do ceny towaru doliczyć należy 15,00 PLN tytułem kosztów wysyłki.
- Przesyłka zagraniczna (na terenie Europy) - Jedyną akceptowaną formą płatności w tym przypadku jest wpłata bądź przelew na konto. Koszt wysyłki takiego zamówienia wg cennika Poczty Polskiej uzależniony jest od wagi danej przesyłki. Przed zakupem obowiązkowo wymagany jest kontakt z Biurem Obsługi Klienta, w celu zważenia przesyłki i wyceny dokładnego kosztu wysyłki.
- Odbiór osobisty - Odbiory osobiste możliwe w siedzibie firmy: ul. Bohaterów Studzianek 13/5; 26-670 Pionki po wcześniejszym kontakcie z Biurem Obsługi Klienta.
Paczki wysyłamy codziennie w dni robocze (od poniedziałku do piątku) za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Wszystkie ceny są cenami brutto i zawieraja podatek VAT.