OPIS
PRODUKTU
PORADNIK SERWISOWY
AUTOMATYCZNE SKRZYNIE BIEGÓW
NR 04/2005
Automatyczne skrzynie biegów. Budowa klasycznej skrzyni biegów. Przykład działania bloku hydraulicznego. Układ sterujący. Czujniki zewnętrzne. Zasady prawidłowej obsługi automatycznej skrzyni biegów.
Motoryzacyjny poradnik serwisowy pt. Automatyczne skrzynie biegów dostępny TYLKO w wersji elektronicznej (CD-ROM)
Od autora:
Współczesna automatyczna skrzynia biegów jest postrzegana jako zespół skomplikowany i wymagający specyficznej obsługi. Warsztaty serwisowe ze szczególną rezerwą podchodzą do diagnostyki i napraw sterowników - bloków hydraulicznych, których budowa w skrzyniach sterownych mechanicznie jest bardzo złożona. Współczesne, elektroniczne układy sterowania przekładnią automatyczną umożliwiły znaczne uproszczenie budowy bloku hydraulicznego. W zamian za to na tradycyjnie mechanicznym zespole pojawiły się elementy elektryczne, które choć dobrze znane w przemyśle samochodowym, ponownie stały się przeszkodą w pewnej i efektywnej naprawie skrzynki automatycznej. Przede wszystkim jednak, największą barierą w obsłudze tego typu przekładni jest ich niska popularność w naszym regionie. W poradniku zostaną przedstawione podstawy budowy skrzyni automatycznej, przykłady typowych uszkodzeń elementów tego zespołu oraz wskazówki dotyczące weryfikacji skrzyń przed naprawą.
Autor: Wojciech Sobieraj
Klasyczna, stosowana w samochodach osobowych przekładnia automatyczna składa się z czterech podstawowych zespołów:
- konwertora
- przekładni planetarnych
- koszy sprzęgieł i hamulców
- bloku hydraulicznego
Spis treści:
1. Budowa klasycznej skrzyni biegów
1.1. Konwertor
Konwertor to automatycznie dostosowująca się do warunków pracy przekładnia hydrokinetyczna łącząca wał silnika z wałem wejściowym skrzyni biegów tzw. wałem turbiny. W skład zespołu wchodzą….– więcej informacji w poradniku pt. Automatyczne skrzynie biegów
1.1.1. Sprzęgło lock-up
1.2. Przekładnia planetarna
1.3. Zespoły sprzęgieł i hamulców
1.3.1. Sprzęgło jednokierunkowe
1.3.2. Mechanizm hamulca postojowego
1.3.3. Pompa oleju
1.4. Blok hydrauliczny
2. Przykład działania bloku hydraulicznego
3. Automatyczne skrzynie biegów. Układ sterujący
4. Automatyczne skrzynie biegów - Czujniki zewnętrzne
5. Zasada prawidłowej obsługi automatycznej skrzyni biegów
5.1. Holowanie
5.2. Kontrola i uzupełnienie poziomu oleju
6. Kontrola i weryfikacja zespołów
6.1. Weryfikacja konwertora
6.2. Weryfikacja zespołu planetarnego
6.3. Weryfikacja koszy sprzęgieł i hamulców
6.4. Weryfikacja bloku hydraulicznego
7. Automatyczne skrzynie biegów. Diagnostyka
7.1. Kontrole diagnostyczne
7.2. Diagnostyka pokładowa
Zestawienie kodów usterek grupy PO7XX dla układu sterowania przeniesieniem napędu, odczytywanie z systemu diagnostyki pokładowej samochodu
Seria Poradnik serwisowy swoją zawartością stanowi kompendium praktycznej, a zarazem nowoczesnej wiedzy warsztatowej. Artykuły o charakterze przeglądowym i szkoleniowym, przygotowane przez znanych już z Auto Moto Serwisu autorów, poruszają zagadnienia z następujących działów:
- elektronika
- elektryka
- diagnostyka
- technologia napraw mechanicznych
- lakiernictwo i blacharstwo
Artykuły zawierają:
- wiele praktycznych informacji z dziedziny budowy i eksploatacji samochodów,
- opisy spotykanych w samochodach rozwiązań technicznych, oparte na unikalnych materiałach fabrycznych i literaturze zagranicznej,
- technologie napraw najnowocześniejszych układów,
- porady ekspertów z branży,
- prezentowanie zagadnień budowlanych i technologicznych, związanych z projektowaniem, wyposażaniem i modernizowaniem warsztatów,
- omówienie zagadnień prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
PŁATNOŚĆ
I WYSYŁKA
PŁATNOŚĆ I WYSYŁKA TOWARU
W chwili obecnej Klient ma do wyboru następujące formy płatności oraz opcje dostawy:
- Przesyłka krajowa
- Przedpłata na konto Płatność można dokonać wpłacając bądź przelewając pieniądze na nasze konto w mBank. Wybierając tę opcję do ceny towaru, należy doliczyć 11,00 PLN tytułem kosztów wysyłki.
- Przesyłka pobraniowa Zapłata za zakupiony towar następuje przy odbiorze przesyłki (u listonosza). W tym przypadku do ceny towaru doliczyć należy 15,00 PLN tytułem kosztów wysyłki.
- Przesyłka zagraniczna (na terenie Europy) - Jedyną akceptowaną formą płatności w tym przypadku jest wpłata bądź przelew na konto. Koszt wysyłki takiego zamówienia wg cennika Poczty Polskiej uzależniony jest od wagi danej przesyłki. Przed zakupem obowiązkowo wymagany jest kontakt z Biurem Obsługi Klienta, w celu zważenia przesyłki i wyceny dokładnego kosztu wysyłki.
- Odbiór osobisty - Odbiory osobiste możliwe w siedzibie firmy: ul. Bohaterów Studzianek 13/5; 26-670 Pionki po wcześniejszym kontakcie z Biurem Obsługi Klienta.
Paczki wysyłamy codziennie w dni robocze (od poniedziałku do piątku) za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Wszystkie ceny są cenami brutto i zawieraja podatek VAT.