OPIS
PRODUKTU
INSTRUKCJA BMW SERII 3 (silniki benzynowe)
modele produkowane od 1991 do 1999
Czy chcesz wiedzieć jak naprawić BMW 3 [Typ E36]?
Odpowiedzią jest instrukcja Haynes
W książce opisano w j.angielskim samochód BMW 3 (oznaczenie fabryczne E36) modele produkowane od kwietnia 1991 do 1999 roku. Opisane modele: 316e, 316i, 318i, 320i, 323i, 325i oraz 328i.
Wersje:
Silniki benzynowe:
- o pojemności 1,6 litra 1596 cm3 4-cylindrowy
- o pojemności 1,8 litra 1796 cm3 4-cylindrowy
- o pojemności 1,9 litra 1895 cm3 4-cylindrowy z uwzględnieniem 16-zaworowych
- o pojemności 2,0 litra 1991 cm3 6-cylindrowy
- o pojemności 2,5 litra 2494 cm3 6-cylindrowy
- o pojemności 2,8 litra 2793 cm3 6-cylindrowy
Książka nie zawiera opisu chech charakterystycznych dla modelu Cabrio (Convertible). W książce nie ma modeli Touring (Estate), Compact, M3 oraz wersji z silnikiem Diesla. Brak opisu samochodów typu E46 wprowadzonych od września 1998 roku.
Opis modelu:
BMW 3 to samochód klasy średniej. Jest to najważniejsza pod względem ilości wyprodukowanych i sprzedanych samochodów seria produkcyjna w koncernie BMW. W klasie średniej modele serii 3 konkurują z takimi samochodami jak np. Audi A4, Mercedes klasy C.
Poprzednikiem serii 3 były popularne w latach 60. modele serii 02, do której należał między innymi sławny model 2002. Pierwsza "trójka" (kod produkcyjny E21) została zaprezentowana w 1975 r. i była produkowana do 1983 r.
W roku 1982 pojawił się następca pierwszej generacji trójki, który został oznaczony jako E30. Produkowany był on w 4 wersjach nadwoziowych, jako sedan, coupe, kabriolet oraz kombi (w nomenklaturze BMW określane jako touring). W tym czasie pojawiła się również wersja z napędem 4x4 (oznaczana jako ix – x jako symbol napędu 4x4 występuje w koncernie BMW do dziś) oraz sportowa odmiana M3. Produkcja tej generacji trójki przekroczyła 2 mln egzemplarzy. Samochody szeregu E30 wytwarzane były do roku 1994; jako ostatnią zakończono produkcję odmiany kombi.
BMW seria 3 [Typ E36] modele 1991–1999
Następca E30-stki pojawił się w roku 1990. BMW oznaczyło go jako E36. Do dotychczasowych odmian nadwoziowych tj. sedana, coupe, kabrioletu i kombi dołączył na przełomie 1993 i 1994 roku. kompakt (nazwany przez BMW po prostu compact). Auto produkowane było do 1999 roku.
Następca BMW serii 3 E36 zadebiutował w 1998 roku jako sedan (typoszereg E46). Samochód wytwarzano w 5 wersjach nadwoziowych: sedan, coupe, kombi, kabriolet oraz kompakt. Samochód produkowano do 2005 r.
Obecnie dostępne na światowych rynkach modele BMW serii 3 (E90) należą do piątej generacji tej serii i są dostępne w czterech wersjach nadwozia (BMW zdecydowało o zaprzestaniu produkcji odmiany kompakt na rzecz wprowadzonej zupełnie nowej serii 1). Pierwszą wersją oddaną do sprzedaży był w marcu 2006 r. 4-drzwiowy sedan. Sześć miesięcy później we wrześniu 2006 zaprezentowano 5-drzwiową wersję kombi. Kolejno we wrześniu 2006 r. i w marcu 2007 r. do sprzedaży trafiły wersje coupé i kabriolet. W porównaniu z poprzednimi edycjami serii 3 te dwa modele znacznie odróżniają się stylistycznie od wersji sedan i kombi. Między innymi zostały zmienione: przednia maska, optyka przedniego zderzaka i przednich świateł, przez co przód samochodu wydaje się bardziej płaski i aerodynamiczniej uformowany. Sylwetka samochodu została znacznie wysmuklona, zmodyfikowano także tył auta, zmieniając całkowicie optykę świateł tylnych. Modyfikacje te mają podkreślić dynamiczny i sportowy charakter tych samochodów i wyróżnić ich indywidualność w klasie średniej. Nowością w koncernie BMW jest zastosowany w kabriolecie składany metalowy dach.
UWAGA!
Oferowana książka wydana jest w języku angielskim (niedostępna w polskiej wersji językowej). Podczas korzystania z instrukcji można skorzystać ze specjalnego słownika technicznego pobierając po kliknięciu angielsko-polski, ułatwiającego korzystanie z poradnika Haynes.
BMW 3-Series Petrol (Apr 91 - 99) H to V
Haynes Service and Repair Manual
Poradnik zawiera dane regulacyjno-naprawcze i diagnostyczne, technologię napraw silnika, skrzyni biegów i układu napędowego, układu zasilania, wydechowego, zapłonowego, chłodzenia, jak również ramy, zawieszenia, hamulców, kół oraz osprzętu elektrycznego (w tym kolorowe schematy elektryczne) i nadwozia, tabela usterek (przyczyny - usuwanie).
Książka pomocna zarówno przy wymianie oleju, jak i skomplikowanej naprawie silnika (wymiary naprawcze, tolerancje, luzy, pasowania) i innych mechanizmów. Poradnik zawiera praktyczne wskazówki pomocne tak warsztatom naprawczym, jak i indywidualnym użytkownikom - bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami złożeniowymi.
Instrukcje i poradniki wydawnictwa Haynes to najobszerniejsze opracowanie na temat naprawy oraz obsługi samochodów i motocykli.
Poradniki Haynes Manuals zawierają:
- wskazówki i dane eksploatacyjne (bieżąca obsługa pojazdu)
- dane naprawcze (instrukcje krok po kroku)
- wyszukiwanie i diagnozowanie usterek
- dane regulacyjno - naprawcze
- wymiary i wagi
- naprawy poszczególnych podzespołów
- schematy instalacji elektrycznych
- indeks poszczególnych elementów (szybsze wyszukiwanie)
- instrukcja bogato ilustrowana
Wydawnictwo Haynes (Haynes Publishing Group) – brytyjski wydawca znany przede wszystkim z serii poradników motoryzacyjnych zatytułowanych Haynes Owners Workshop Manual (w skrócie nazywanymi Haynes Manuals). Przeznaczone tak dla hobbystów, jak i profesjonalnych mechaników samochodowych podręczniki opisują szczegółowo budowę, obsługę i naprawę popularnych modeli samochodów i motocykli.
Contents
General Information
Chapter 1: Routine maintenance and servicing
Chapter 2: Part A: 4-cylinder engine in-car repair procedures
Chapter 2: Part B: 6-cylinder engine in-car repair procedures
Chapter 2: Part C: General engine overhaul procedures
Chapter 3: Cooling, heating and ventilation systems
Chapter 4: Part A: 4-cylinder engine fuel and exhaust systems
Chapter 4: Part B: 6-cylinder engine fuel and exhaust systems
Chapter 4: Part C: Emission control systems
Chapter 5: Part A: Starting and charging systems
Chapter 5: Part B: Ignition system
Chapter 6: Clutch
Chapter 7: Part A: Manual transmission
Chapter 7: Part B: Automatic transmission
Chapter 8: Final drive, driveshafts and propeller shaft
Chapter 9: Braking system
Chapter 10: Suspension and steering systems
Chapter 11: Bodywork and fittings
Chapter 12: Body electrical systems Wiring diagrams Reference
Kup Teraz! Instrukcja do BMW serii 3 (silniki benzynowe), zawiera modele 1991-1999 - zapraszamy!
PŁATNOŚĆ
I WYSYŁKA
PŁATNOŚĆ I WYSYŁKA TOWARU
W chwili obecnej Klient ma do wyboru następujące formy płatności oraz opcje dostawy:
- Przesyłka krajowa
- Przedpłata na konto Płatność można dokonać wpłacając bądź przelewając pieniądze na nasze konto w mBank. Wybierając tę opcję do ceny towaru, należy doliczyć 11,00 PLN tytułem kosztów wysyłki.
- Przesyłka pobraniowa Zapłata za zakupiony towar następuje przy odbiorze przesyłki (u listonosza). W tym przypadku do ceny towaru doliczyć należy 15,00 PLN tytułem kosztów wysyłki.
- Przesyłka zagraniczna (na terenie Europy) - Jedyną akceptowaną formą płatności w tym przypadku jest wpłata bądź przelew na konto. Koszt wysyłki takiego zamówienia wg cennika Poczty Polskiej uzależniony jest od wagi danej przesyłki. Przed zakupem obowiązkowo wymagany jest kontakt z Biurem Obsługi Klienta, w celu zważenia przesyłki i wyceny dokładnego kosztu wysyłki.
- Odbiór osobisty - Odbiory osobiste możliwe w siedzibie firmy: ul. Bohaterów Studzianek 13/5; 26-670 Pionki po wcześniejszym kontakcie z Biurem Obsługi Klienta.
Paczki wysyłamy codziennie w dni robocze (od poniedziałku do piątku) za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Wszystkie ceny są cenami brutto i zawieraja podatek VAT.